Какво представляват игровите схеми и защо са важни за развитието на детето?

31 юли 2024
Какво представляват игровите схеми и защо са важни за развитието на детето?

Игровите схеми ни помагат да разберем до какъв етап в развитието си е стигнало детето. С помощта на игровите схеми го насърчаваме да осъвършенства своите умения и знания. Ето защо те са важна част от развитието на всяко дете и е важно да ги познаваме, ако искаме да разбираме детето си и неговото поведение. 

Какво представляват игровите схеми?

  • Игровите схеми при децата са модели на поведение, които малките деца често проявяват, докато играят и изследват света около себе си. Тези схеми са важна част от тяхното развитие и помагат за разбирането на начина, по който децата учат и се адаптират към обкръжаващата ги среда. Тези техни модели на поведение и действия се считат за неконтролируеми пориви. Така че, вместо да се опитваме да спрем някое от тези действия, можем да се възползваме от тях и да помогнем на детето да изследва и научава повече за света около него!

Видове игрови схеми: 

Свързваща схема

  • Тази схема може да изглежда като свързване на влакови релси, залепване на предмети заедно, сглобяване на пъзели, отваряне и затваряне на предмети.
  • Схемата за създаване на връзка също може да бъде и на обратно - прекъсване на връзката между различните предмети.
  • Виждали ли сте някога вашето дете да се опитва да завърже двете си връзки на обувките една за друга? Може би имате дете, което обича да лепи етикети, или пък има огромното желание да събори кулата, която самото то е построило или кулата на приятелче? Виждайки тези действия, ние виждаме Свързваща схема в действие.

Как да насърчите Свързващата схема?

  • Осигурете материали, които децата могат да свързват - дървени блокове, магнитни конструктори, железопътни релси, лепило, предмети за лепене, връзване, творчески комплекти с мъниста и пъзели. Това са само някои чудесни материали за схемата за свързване.
  • Когато наблюдавате играта, можете да правите коментари, които да помогнат на детето да научи нови думи като изграждане, присъединяване, свързване, съединяване, разделяне, деконструиране, разрушаване.

Трансформираща схема

  • Тази схема може да разпознаете при деца, които смесват две различни вещества заедно или може да се проявява при деца, които трансформират собствения си външен вид чрез обличане или гримиране.
  • Виждали ли сте някога дете, което иска да смеси всички цветове на пластилина? Какво ще кажете за смесване на водата и пясъка? Ако имате дете, което обожава да се преоблича, да русива върху кожата си или да се гримира - то в момента развива трансформираща игрова схема. 

Как да насърчите трансформиращата схема?

  • Осигурете материали, които децата могат да смесват без проблем. Цветната вода, чашите и пипетите са лесен начин, по който децата да изследват желанието за смесване. Оставете да смесят малко бои и може би дори малко тесто. Освен това не забравяйте да осигурите възможности за печене или готвене – дори ако става въпрос само за приготвяне на тесто за сладки. С ваша помощ забавлението ще е още по-голямо. О, и не забравяйте да облечете престилките!
  • В тази игрова схема децата могат да научат нови думи като смесване, промяна, трансформиране, комбиниране, разбъркване.

Обвиваща/ Заграждаща схема

  • Схемата можете да видите, когато дете скрива предмети или скрива неща в кутии, шкафове или малки пространства. Може също да изглежда като изграждане на заграждения около себе си.
  • Виждали ли сте дете да се крие под празна кутия, да влиза в гардероба, шкафа или пък да си прави заслон под масата? Може би сте виждали деца да изграждат "ограда" от играчки около себе си. Или може би да рисува кръг или рамка около картинката си. Ако разпознавате някое от тези действия, то вие сте свидетел на заграждащата схема.

Как да насърчите заграждаща схема?

  • Подсигурете материали, с които децата могат да създават заграждения за играчки, големи картонени кутии, кошове за играчки, детски палатки, тунели, празни шкафове.
  • Играейки в ограждаща схема, детето може да научи нови думи като граница, съдържание, затваряне, обграждане, около, покритие, вътре, вън.

Ротационна схема

  • Вашето дете иска да бъде с главата надолу, да се качи високо или да движи тялото си по начин, който му дава различна перспектива, тогава то се намира в ротационна схема, свързана най-вече с въртене по различни начини. 
  • Когато са в тази схема децата обожават да висят с главата надолу от дивана или от шведската стена, като същевременно, за да е още по - предизвикателно може да гледат през краката си. Някой деца обръщат детската бебешка количка наопаки и започват да въртят колелата като ги наблюдават как се въртят, може да ги намерите да наблюдават как се въртят дрехите в пералнята или да искат постоянно да въртят кранчетата на чешмата. 

Как да насърчите ротационната схема?

  • Уверете се, че децата имат достъп до игра навън, места за катерене и изследване. Осигурете на децата предмети, които могат да помогнат на децата да изследват различни гледни точки, като огледала, бинокли, телескопи, лупи.
  • Когато наблюдавате играта, можете да запознаете децата с думи като изглед, ъгъл, перспектива, под, над, отгоре, над, високо, обърнато, завъртане, усукване, търкаляне.

Транспортираща схема

  • Схемата се изразява чрез носене на различни предмети в чантата, джобовете, ръцете и други места.
  • Със сигурност сте виждали дете, което пълни джобовете си с камъни и настоява да ги вземе у дома? Или може би сте забелязали, че децата ви в предучилищна възраст обичат да прехвърлят предмети от едно място на друго. Когато видите това, всъщност виждате транспортиращата схема в действие.

Как да насърчите транспортиращата схема?

  • Осигурете материали, в които децата могат да събират и пренясят навсякъде дребни предмети - чанти, колички за пазаруване, портмонета, раници, кофи и строителни играчки, с които носят пясък, също така любима игра през този период е събиране на всякакви дребни предмети като пясък, камъчета, кестени. 
  • Тук подходящи за насърчаването на транспортиращата схема са всички Монтесори дъски с много дребни елементи, които трябва да се поставят на правилните места, магнитни въдици, който ловят рибки, пинсети за захващане на дребните предмети.
  • С тази схема децата могат да научат думи като преместване, пълнене, носене, изхвърляне, прехвърляне, пътуване, транспортиране.

Позиционираща схема

  • Децата, които проявяват тази схема, често забелязваме да подреждат играчките по определен начин - в редичка или по височина, да имат силно предпочитание за това как са поставени нещата или хората и да се наслаждава на групирането на обекти (сортиране) и моделирането.
  • Ако детето ви се разстройва, когато неговото приятелче, с което играе, не следва модела, който е установило, когато подрежда играчките или иска всички предмети у дома да се слагат по - точно определен начин то значи детето ви е позиционираща схема.

Как да насърчите позиционираща схема?

  • Осигурете играчки, които децата могат да сортират като цветни кръгчета / от Монтесори дъските/, дървени блокове, сортери, низанки. Ако не разполагате с подходяща играчка у дома, разгледайте различни сортери в сайта ни, а през това време може да използвате различни плодове и зеленчуци, които детето да подреди по цвят, големина или по негово желание. 
  • Думите, които можете да използвате, когато видите, че детето играе в схема за позициониране са: сортиране, подреждане, модел, група, структура, последователност, подреждане.

Схема траектория

  • Когато малкото дете иска да хвърля предмети, изпуска нарочно или търкаля играчки по пода, то проявява схема траектория. Схемата може също да я видите в дете, което бяга, скача, хвърля се върху леглото, катери се върху главата на мама или татко. Това всъщност е още един вид проявление на схема траектория, с което детето учи за траекторията на собственото си тяло в пространството.

Как да насърчите схема траекторията?

  • Осигурете безопасни играчки, които децата могат да хвърлят, като меки топки, хартиени самолети, балони. Вземете писти за колички, с които детето да проследява траекторията им, играчки за удряне, използвайте игри тип боулинг, хвърчила и домашно изработени самолети. На пързалката, на люлката или в батута детето също ще изследва своята траектория по забавен начин.
  • Когато разберем тези естествени детски желания, можем да създадем дейности и възможности за децата да завършат тази схема по начини, които са безопасни за тях.

След като се запознаем с различните игрови схеми, можем да планираме средата и дейностите, с които да насърчим ученето чрез действия, от които се вълнуват и тренират в момента децата. 

 

Например, след като знаем за схема траектория и че някои деца може да имат желание да видят как нещата се движат в пространството ще можем по - спокойно да оставим детето да хвърля различни предмети, защото ще знаем, че в момента то тества и учи как различните предмети падат и какво съпротивление имат, какъв звук издават при падането и други. 

 

И така, като цяло... След като се съсредоточим върху основните игрови схеми, за нас като родители ще е по-лесно да разберем, че някои от нещата, които правят децата са естествен порив, а не непременно крещящо лошо поведение.

2 юли 2024 Защо домашните любимци толкова много харесват килимчетата от пяна?

Сгъваемите килимчета за игра от ХРЕ материал са популярни сред родителите заради своите удобства и безопасност. Те предоставят мека и удобна повърхност за игра, лесно се почистват и са леки за пренасяне. Въпреки това, трябва да сте наясно с някои неща, когато става въпрос за домове с домашни любимци. В тази статия ще разгледаме няколко основни причини, поради които сгъваемото килимче за игра може да се окаже прекалено привлекателно за вашия любимец.

прочети още

14 юни 2024 6 предимства на бебешката проходилка уолкър, които всеки родител трябва да знае

Бебешката проходилка уолкър е един от най-популярните помощни средства за малките деца, които тепърва започват да правят своите първи стъпки. Тя предлага изключително много ползи за бебетата - подпомага тяхното развитие както във физически, така и в когнитивен аспект! В тази статия ще разгледаме основните предимства на използването на бебешка проходилка уолкър.

прочети още

11 юни 2024 Колело за баланс - какви са ползите от него?

Първото колело носи много щастие в живота на малкото дете. В днешни дни колелетата за баланс се превръщат в най-популярния начин за запознаване детето с удоволствията от карането. В тази статия ще научите повече за ползите за развитието на детето и връзката между моторните умения и велосипедите за баланс.

прочети още

30 април 2024 9 причини, поради които да си вземете килимче за игра

Все още ли се чудите защо да си вземете килимче за игра? В тази статия събрахме само 9 от многобройните предимства на сгъваемите килимчета и ги описахме кратко и ясно, за да ви помогнем да разберете какви са ползите от тях.

прочети още

19 април 2024 За каква възраст са подходящи килимчетата за игра?

Чудите ли се кога можете да вземете килимче за вашето бебе? Или пък как едно малко бебе би могло да прекарва време върху килимчето? Тук ще откриете отговорите на тези въпроси, а също и как можете да използвате килимчето спрямо различните възрасти на детето.

прочети още

22 февруари 2024 Активна гимнастика - какви са нейните предимства и как помага за развитието на бебето?

Знаем много добре колко е важно бебето да развие най-важните си сетива от още от раждането: слух, зрение, допир. Играчка, която може да му помогне с това, са бебешките активни гимнастики, чиито предимства могат да са изключително много. В нашата статия ще намерите и практически съвети как да използвате активната гимнастика в ежедневната игра с вашето бебе. Ще научите как да адаптирате играчките към възрастта на детето си, как да се грижите за хигиената на активната гимнастика и как да създавате разнообразни и интересни дейности за вашето бебе.

прочети още

29 януари 2024 Палатка за игра Типи - любимото място за игра на всяко дете

Типи? Дали това е място за игра на индианци? Съвсем не! Палатката може да бъде вдъхновение за много други игри: да се превърне в палатка за експедиция на пътешественик, къща за кукли и плюшени мечета или мистериозна пещера. Или просто на удобно място за вашето бебе, където да подремне. Научете още интересни подробности за така любимите на всяко дете палатки Типи в нашата статия.

прочети още

29 януари 2024 Безопасност на децата или защо са ни необходими предпазители у дома

Абсолютно сигурно е, че приоритет на всеки родител е безопасността на детето му. Когато децата започват да опознават света и любопитството е тяхната водеща сила, всеки от нас се чуди как да обезопаси евентуално опасни шкафове, хладилник, врати, прозорци и други подобни. В тази статия ще разберете как да осигурите безопасността на детето и защо е необходимо да използваме предпазители у дома.

прочети още

11 януари 2024 Сензорни играчки за бебета и техните предимства

Не всеки родител е запознат какви точно за предимствата на така наречените сензорни играчки за бебета. Краткият отговор на въпроса "Какво е сензорна играчка" е: "Това е една играчка с много елементи с различни текстури, цветове и функции, които спомагат за развитието на детето както в когнитивен аспект, така и във физически." В тази статия ще откриете още за предимствата на сензорните бебешки играчки.

прочети още

2 октомври 2023 Необходима ли е кошара за игра ? Плюсове, минуси и какво наистина трябва да знаем

Чудите ли се къде да поставите Вашето пълзящо или прохождащо бебе и то да бъде в безопасност, за да можете да свършите някаква работа вкъщи? Тогава може би сте се замислили да си вземете кошара за игра. И в този случай неизбежно Ви връхлитат мислите "необходима ли е детска кошарка? Какви са нейните плюсове и минуси? Има ли друга алтернатива, която можете да използвате?" Тази статия ще Ви даде отговорите на тези въпроси и ще Ви даде допълнителна информация за детските кошари за игра.

прочети още

4 август 2023 Ръководство за родители - Безопасност на играчките

Играчките са от съществено значение за развитието на нашите деца. С повод или без, всяко дете получава купища подаръци, които по една или друга причина могат да се окажат опасни за него. За да предпазим децата от тези опасности, е необходимо да знаем какви са те и какво да гледаме при покупка на играчка. В тази статия сме описали най-често срещаните опасности, като сме добавили и съвети към родителите, които да следват, когато избират играчка за децата.

прочети още

4 юли 2023 7 предимства на килимчето за игра

Чудите ли се дали да вземете килимче за игра на Вашето бебе? Ако продължавате да мислите дали наистина имате нужда от него, то тази статия е именно за Вас. В нея ще разгледаме предимствата на тези килимчета и защо е важно всяко дете да разполага с такова.

прочети още

30 май 2023 Как да играем с деца на възраст 18-24 месеца и кои играчки са подходящи за тях?

Всеки период от растежа на детето е изключително важен за неговите родители. Често те се сблъскват с въпроси като "как да играя с детето си?", "как да помогна на детето си в неговото развитие?" или "кои играчки за подходящи за моето дете?". В тази статия сме събрали отговорите на тези и други въпроси, като сме включили и предложения за образователни играчки, които малчуганите обожават.

прочети още

16 февруари 2023 Що е то играчки с отворен край и какво трябва да знаем за тях

Играчките са предназначени да се играe с тях, но те също могат да насърчават умения, които са жизненоважни за развитието на вашето мъниче. Играчките с отворен край са тези играчки, които насърчават игрите с отворен край, а това са тези вид игри, които вдъхновяват децата да използват въображението си, помагат им да решават проблеми, да мислят нестандартно и да бъдат креативни. Това е начин за изследване на света, практикуване на реални житейски умения или справяне с емоциите и ежедневието.

прочети още

29 октомври 2022 Пъзели - кога да започнем и с какво са полезни

Пъзелите имат изключително много ползи върху развитието на малчуганите и подрепят много от етапите, през които преминават. Често родителите се чудят кога е добре да започнат с реденето на пъзелите и отговора е един – веднага, щом детето прояви интерес. Опитвайте първо с по-лесни, с по - малко елементи и с времето усложнявайте. Не се водете по това за каква възраст са предназначени, а помислете за интереса и възможностите на собственото ви дете.

прочети още

26 октомври 2022 Подходящи играчки за деца на възраст от 12 до 18 месеца

Всяка възраст, през която преминават нашите деца е вълнуваща и носи със себе си нов наниз от умения, които детето усвоява. Ние сме щастливци, защото наблюдаваме това развитие от първия ред и можем да бъдем активни участници в порастването на децата си. Често се запитваме какви играчки да осигурим на детето си, за да се чувства добре, за да играе активно и да се образова. В тази статия ще намерите подходящите играчки, които нашите специалисти препоръчват за развитието на дете на възраст от 12м до 18 месечна възраст.

прочети още

20 октомври 2022 Идеи за игри през есента - домашно творчество за цялото семейство

Есента е любим сезон на малки и големи. Изпълнена с голямо разнообразие от цветове, топлината на слънчевите лъчи, есента ни зарежда с положителни емоции за предстоящите зимни месеци. През този сезон природата ни предлага разнообразни материали, с които можем да творим и учим у дома, дори само ако използваме малка част от своето въображение. Игрите у дома изграждат силна връзка между детето и родителите и дават на детето увереност в активностите. Във всеки дом има толкова много играчки, родителите се чудят какво все още да купят и как да направят така, че детето да играе по-дълго време с тях. Но често ставаме свидетели на това как една обикновена пръчка или камъче могат да предизвикат у децата по-голям интерес, отколкото някоя играчка. Именно за това ще прочетете в следващите редове: игри и творчество с есенни материали.

прочети още

2 юли 2022 Необходимо ли ни е килимче за игра?

Килимчетата за игра са най - добрият помощник при отглеждане на бебе и са дългосрочна покупка, която може да използвате от раждането на бебето до 2-3 годишната му възраст. Килимчето осигурява сигурност и спокойствие на майката и развива сензорното възприятие и двигателните умения на бебчетата. Килимчето е незаменима покупка, която всяка майка трябва да има!

прочети още